Dynamicznie rozwijająca się branża e-commerce powoduje, że platformy internetowe prześcigają się w rozwiązaniach, które mają zwiększyć sprzedaż w internecie. W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z zakupami z odroczonymi terminami płatności.

Na czym polega system odroczonej płatności?

System odroczonej płatności polega na tym, że klient dokonując zakupu, wybiera mniej lub bardziej odległą datę obowiązku dokonania zapłaty za ten przedmiot. Dzieje się to przy udziale operatorów odroczonych płatności, z którymi konkretny sklep internetowy ma podpisaną umowę o współpracy. Po upływie ustalonego terminu (w praktyce często jest to 30 dni od dnia zakupu), klient zobowiązany jest dokonać płatności za przedmiot, który już wcześniej nabył. Rozwiązanie to przyjęte zostało w naszym kraju bardzo optymistycznie, trochę na wzór branży e-commerce z innych części Europy. Spodziewany jest dalszy rozwój tego typu systemów płatności szczególnie, że konkurencja wśród operatorów rośnie dość szybko.

Jakie są najpopularniejsze systemy odroczonej płatności, które obsługują branżę e-commerce w Polsce?

Do takich systemów nazywanych – „Kup teraz, zapłać później”, z języka angielskiego – „Buy Now, Pay Later”, zaliczamy m.in.:

  • PayPo;
  • BNPL;
  • Klarna;
  • Payu;
  • Dotpay;
  • Allegro Pay;

Dodatkowo należy wskazać, że powstają kolejne, nowe platformy, które oferuję tego typu odroczone rozwiązania finansowe, skutecznie wspierając obrót w branży e-commerce. Wspominając o systemach odroczonej płatności dla branży e-commerce, nie sposób jest wspomnieć o rozwiązaniach dla kupujących, będących przedsiębiorcami (odpowiednik Allegro Pay dla konsumentów). Opcję późniejszej zapłaty od dłuższego czasu przewiduje już znana platforma aukcyjna. To właśnie dzięki usłudze Allegro Pay Business klienci zyskują do 60 dni odroczonej płatności.

System odroczonej płatności – na co należy zwrócić uwagę i czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne?

Z punktu widzenia przepisów prawa takie rozwiązanie jest z całą pewnością dopuszczalne, gdyż obowiązek zapłaty czasowo zostaje przeniesiony na operatora odroczonej płatności. Na co należy jednak zwrócić uwagę przy korzystaniu z tego modelu płatności. Otóż warto jest przestrzegać terminów płatności – szczególnie w przypadku korzystania z systemów odroczonej płatności, gdyż przekroczenie terminu zapłaty nawet o jeden dzień, najczęściej wiąże się z obowiązkiem dokonania dodatkowej opłaty bądź zapłaty odsetek. W tym miejscu warto jest wskazać, że sugerowanym rozwiązaniem jest przeanalizowanie warunków, które obowiązują u konkretnego operatora odroczonego systemu płatności. Zawsze warto jest sprawdzić dokładnie warunki finansowe – m.in. RRSO. Jest to istotne z punktu widzenia zarówno terminów, opłat oraz ewentualnych konsekwencji związanych z brakiem terminowej zapłaty za dany przedmiot, który wcześniej został zakupiony w sklepie internetowym bądź na platformie aukcyjnej.

Podsumowanie.

System odroczonej płatności zdecydowanie uatrakcyjnia dokonywanie zakupów w internecie. Dodatkowo stymuluje on reakcje zakupowe konsumentów, którzy zachęceni odroczeniem terminu płatności, częściej decydują się na zakup. Rozwiązanie to jest bezpieczne, intuicyjne i proste w obsłudze. Należy jednak pamiętać o wnikliwym zapoznaniu się z warunkami konkretnego operatora systemu odroczonej płatności. Ważne jest również z perspektywy właścicieli sklepów internetowych, aby właściwe przeanalizowali proponowane im warunki współpracy, gdyż może to ich narazić na straty finansowe oraz wizerunkowe. Jeżeli klient będzie niezadowolony z obsługi przez operatora systemu odroczonej płatności dokonując zakupu w konkretnym sklepie, jego niezadowolenie i gorsza opinia z pewnością mogą wpłynąć na całokształt oceny całego procesu zakupowe – zatem również (niestety) na opinię właściciela sklepu internetowego.